Ohľadom spôsobu hodnotenia sme mali dlhé úvahy. Cieľom bol spôsob, ktorým by sme zachovali maximálnu objektivitu.
Od pôvodnej priority – matematický vzorec, sme čiastočne upustili. Dôvod je prostý, obrovské množstvo vstupných premenných. Napríklad cena. Kde je hranica, čo je lacné a čo je už drahé? Je lacný wellness, ktorý stojí 5€ na hodinu, ale k dispozícii máte len dve sauny a jednu sprchu? Prípadne je drahý wellness, v ktorom za 3 hodiny a 23€, na ploche 1600 m2, nestihnete objaviť ani všetky zákutia? Ako číselne vyjadriť pridanú hodnotu vírivky s výhľadom na Tatry?
Vzhľadom na fakt, že tento web je naša voľnočasová aktivita a nie dizertačná práca z jadrovej fyziky, sme sa rozhodli spojiť subjektívne hodnotenie s troškou matematiky.
Súčasťou celkového hodnotenia bude päť bodov:
1. SAUNY:
Je zvyknom, že v lepších wellness centrách nájdete viacero druhov sáun. Najčastejšie sa vyskytujúce sú napr.: suchá fínska, suchá infra sauna, parná, soľná (parná), bylinková (parná). Rozhodli sme sa teda, že za každý typ sauny udelíme jednu hviezdičku, maximálne však päť.
2. VYBAVENIE:
Pod vybavením máme na mysli napr. ochladzovací bazén, vírivku (na to si potrpíme 🙂 ), vyhrievané lehátka alebo aspoň vyhrievanú oddychovú miestnosť (tepidárium), dostatočný počet spŕch, pitnú vodu (to sme síce považovali za samozrejmosť, ale niektoré centrá nás nemilo prekvapili) a podobne.
3. DISPOZÍCIA A ÚPRAVA
V tomto bode sa pokúsime subjektívnym pohľadom docieliť objektívne hodnotenie (dobrý oxymoron nikdy nie je zlý 🙂 ). Budeme sa zameriavať na dispozíciu priestorov, či je to len jedna miestnosť, prípadne je k dispozícii viacero zákutí, exteriér (napr. exteriérové sauny, bazén, vírivka, terasa, atď.).
4. CENA
Ako pri predošlom bode, ani tu nemáme k dispozícii žiaden vzorec. Cieľom je poukázať na adekvátnosť ceny vzhľadom na ponúkané vybavenie a služby.
5. CELKOVÝ DOJEM
Rýdzo subjektívne hodnotenie. Navštívili sme už aj wellnessy, v ktorých síce nebolo veľa druhov sáun, ale naoplátku ponúkali inú pridanú hodnotu. Prípadne opak, čiste technicky všetky vyššie menované atribúty spĺňali, no aj napriek tomu to bolo „celé zle“.
VÝSLEDNÉ HODNOTENIE
Celkové hodnotenie je aritmetickým priemerom týchto piatich bodov.
PS: Fotografie používame zväčša priamo zo stránok daného wellness centra, s odkazom na zdroj.
Dôvodov je viacero. Len občasne sme vo wellnesse sami a neradi by sme narúšali súkromie ostatných návštevníkov.
Na profi foto je potrebná aj technika, aj čas. Poväčšine je v týchto priestoroch prítmie, t.j. nie ideálne podmienky na „rýchle fotenie“, už vôbec nie na fotenie telefónom. Ten beztak ostáva v šatni. 🙂