Booking.com
Kontaktujte násAk nám chcete čokoľvek odkázať či navrhnúť.

Ungvarskiy Hotel*** – Karpatská sauna, Užhorod

Základné informácie
Bezplavková zóna:súkromný wellness (je to na vás)
Vstupné:350-450 UAH (cca 14€) za wellness
Otváracie hodiny:nie je uvedené
Web:http://www.ungvarskiy-hotel.com.ua/en

Ukrajina je super! Síce tam nechodíme pravidelne a ani často, párkrát sme ju už navštívili, okrem wellnessu. V jedno nedeľné popoludnie sme nejaký narýchlo vygooglili a hor sa do Užhorodu. Cestou tam sme hranicu prešli rýchlo, cca za 20 min, cez Vyšné Nemecké. Smerovali sme do Ungvarskiy Hotel (Готель “УнгварЪскій”). Ak by ste sa sem vybrali tiež, ulica je Elektrozavodska 29. Na fotkách to vyzeralo vábne a veľmi sme to cez internet neskúmali, nevedeli sme cenu ani otváracie hodiny, len adresu.
Po príchode nám vyhladlo, zamierili sme rovno do reštaurácie. Tá je na vysokej úrovni, už na pohľad je z tých lepších, rozhodne sa sem treba prísť najesť aj keď budete cez Užhorod iba prechádzať. Perfektné jedlo! Ani sa nepamätám, kedy som také dobré jedlo mal naposledy. Boli sme štyria a každý bol nadmieru spokojný. A ceny? Tatarák (geniálny): 5,50€; boršč (poctivý): 1,75€; šašlík (najlepší s totálne delikátnymi zemiakmi): 4-5€; veľký Staropramen: 1€; štyri dobré kávy: 3€… Oplatí sa sem prísť aj prespať, veď si pozrite koľko stojí noc v hoteli v Užhorode:

Booking.com

Booking.com

Ale späť k veci… Keď sme prišli a zamierili si to rovno do reštaurácie, padla otázka, či sa nejdeme radšej ešte pred jedlom opýtať na wellness, či náhodou nepotrebujú zapnúť sauny alebo čosi podobné. Ja geroj (alebo герой … stačí mi pol dňa na Ukrajine a už sa na mňa lepia výrazy 😀 ) hovorím: niééé, načóóó. Hodinku neskôr sa ukázalo, že to bol nápad naozaj na mieste. 😀 Na saunu sa treba objednať, museli sme počkať ďalšiu 3/4 hodinu, kým to pre nás pripravia. Vrátili sme sa do reštaurácie na kávu. Mimochodom, dohadovanie sa bolo vtipné. Dievčina na recepcii po anglicky veľmi nevedela a s moja jazyková výbava pre východný blok je založená len na samoučení sa z dešifrovania azbuky na billboardoch. Ale veď sme slovania, dohodli sme sa. Dozvedel som sa, že wellness (mimochodom, toto slovo počula slečna asi prvýkrát, minimálne sa tak tvárila a keď som tým začal, tak netušila čo sa pýtam) je rozdelený na dve časti a každá z nich je samostatná jednotka, t.j. buď idete do jedného alebo do druhého. Týmito časťami sú Російська баня („Ruská sauna“) alebo Карпатська баня („Karpatská sauna“). Pre nás som vybral Karpatskú saunu. Snažil som sa zistiť čo je čo a na základe dialógu som sa takto rozhodol – u mňa zavážil bazén v Karpatskej saune.
Ďalšia otázka bola, či chceme Standard alebo Standard+. Rozdiel v cene je 100 hrivien (350 vs 450) a v cene Standard+ sú plachty a čaj. Nemali sme nič a plachty sme potrebovali, prali sme teda Plus. Koniec koncov, je to necelých 14€ a nie, nie je to za osobu. Je to za celý priestor 😀 . Neviem na ako dlhoto je, nedozvedel som sa to ani na webe. My sme boli cca hodinu a pol a nik nás neprišiel vyháňať.

karpatsky-wellness

Celé je to zariadené v duchu ako na tejto fotke a v podstate tam toho až tak veľa nie je. Menovite: šatňa, WC, sprcha, bazénik, sauna, sedenie pri stole a oddychová miestnosť. To „umývadlo“ na stene v pozadí bol kohútik, odkiaľ išla nejaká minerálna voda.
Ale úprimne? Nič ani nechýba. Je to privátne, ste tam sami, nik vás neruší, máte úplny pokoj a kľud. A keď som zbadal, že saunu vyhrieva normálne pec na drevo, bol som celý bez seba 😀 (ako malý chlapec som u babky stále obhospodaroval oheň v peci). Pred saunou sme mali pripravené aj dve vedra – jedno na zavlhčenie sauny a druhé s vetvičkou a listami na ošľahávanie sa – tento proces si ešte musíme doštudovať.

sauna

ruska-sauna

Popri dekoráciach na políčkach pri oddychovej miestnosti boli odložené plstené čiapky do sauny… To som už veľmi dlho chcel vyskúšať, veľmi ma to potešilo.

oddychova

A nakoniec bazén rovno pred saunou. Nebol ľadový, ale po saune príjemne osviežil. Sprcha je trošku odruky – treba prejsť do vedľajšej miestnosti (šatne).

ungvarsky-hotel-wellness

Bola to proste TOPKA. Myslím si, že to už len fotkami zaujme, ale byť tam a vyskúšať si to je omnoho väčší pôžitok. A za tú cenu? Nie je o čom! Škoda, že cestou späť sme na hranici strávili 6,5 hod 😀 , v opačnom prípade by som tu trávil hádam každý víkend. Nabudúce cestou späť pôjdeme cez hraničný prechod Ubľa – Malyi Bereznyi.

Spomeniem ešte okrajovo aj Ruskú saunu. Neviem presne, čo v nej je. Z dialógu so slečnou na recepcii som pochopil, že: tam nie je bazénik a je tam niečo soľné… neviem, či sauna alebo len nejaká inhalačná miestnosť. Plus je tam klasická suchá sauna. Na fotke pri vedrách vidieť niečo, čo sa podobá na ochladzovací bazénik, ale nie som si istý, čo to je. Trošku som tam (do tej časti Ruskej sauny) na tajnáša vbehol a len som si svietil telefónom, aby som sa tam rozhliadol, ale to čo sa podobá na bazénik som si ani nevšimol. Naozaj teda neviem, či tam bazénik je alebo nie. Nejaké fotky:
vedra

vedra2

sucha-sauna

 

A posledná vec, mimo týchto sáun, ktorá sa dá navštíviť, sú Ungvarské kúpele. Tie stoja na 2 hod (1-4 osoby) 1400 hrivien (cca 43€) alebo na 3 hod (5-6 osôb) 2100 hrivien (cca 65€). Vyzerá to tam tiež dosť pútavo:

kupele

kupele2

 

Ako by som to zhodnotil? Aj napriek ukrutnému, 6,5 hodinovému čakaniu na hraniciach cestou späť, som odtiaľ odchádzal neskutočne spokojný. Určite to budem každému odporúčať, reštauráciu nevynímajúc.
PS: doteraz neviem, aké sú otváracie hodiny… My sme si to nechali pripraviť cca o 19:45, vošli sme dnu okolo 20:30 a odchádzali sme okolo desiatej miestneho času

 

Diskusia k článku

komentár/-e