Booking.com
Kontaktujte násAk nám chcete čokoľvek odkázať či navrhnúť.

Grand Hotel Permon, Podbanské

Wellness v Grand Hoteli Permon – Ferrari medzi wellnessmi.

Booking.com
Základné informácie
Bezplavková zóna:Áno
Vstupné:23€ / 3 hod; 28€ / celý deň
Otváracie hodiny:PO-PIA: 13:00 – 22:00

SO-NE: 10:00 – 22:00

Permon? To je pojem. Permon je notoricky známy fenomén.

Permon má asi najznámejšie wellness centrum na Slovensku. Čím je taký výnimočný, čím sa preslávil? Na webstránke o sebe tvrdia, že sú najväčší. Osobne to overiť neviem, ale každopádne je deklarovaných 1620 metrov štvorcových úctyhodná plocha na wellness.

Aby som predišiel „Captain Obvious“ situáciám, vyhnem sa kvetnatému opisovaniu toho, že je tam sprcha, fínska a parná sauna. Samozrejme, že je a nie jedna. Skôr sa zameriam na tie detaily, ktoré výnimočné, jedinečné alebo aspoň menej bežné. Tie, ktoré robia robia Permon Permonom, etalónom wellnessov.
captain-obvious

(Preklad pre anglicky menej zdatných: „Varovanie – horúce nápoje sú horúce“.)

Súčasťou vstupného je aj vstup do bazénov, okolo ktorých sa prechádza pred vstupom do wellnessu. Úprimne, v týchto bazénoch som sa zatiaľ nezastavil ani raz. Veď kto by chcel strácať čas takýmito všednými záležitosťami?

Wellness pozostáva z interiérovej a exteriérovej časti. Vo vnútri, z tých menej bežných vecí mňa osobne zaujal bazénik „Divoká rieka“, v ktorom je príjemne teplá voda, nejaké ležadla, nejaké masážne prúdy a zopár tmavších zákutí. Bazénik je do tvaru „O“, spojený tmavou uličkou. Na foto v ľavej zadnej časti je vidieť „separé“ vírivku. Hanblivejší tu môžu naraziť na prekážku, je to bezplavková zóna, ale ak ste sem prišli ako pár, určite sa vynájdete 🙂 .

wellness-permon-bazen

Ďalšia záležitosť, ktorú som už chválil aj v recenzii wellnessu na Prednej Hore, je parná sauna s mini bazénikom na močenie nôh. To ja môžem!

wellness-permon-parna-sauna

Okrem toho vo vnútri nájdete klasiky ako Kneippov chodník, tepidárium/oddychovú miestnosť, dostatok spŕch a toaliet, aromatické sauny, ale aj automat na nápoje. Zabudol by som na ochladzovací bazén, ktorý je aj reálne dosť chladný. Odporúčam vyskúšať 🙂 .

Ak by mal Permon iba interiérovú časť, bol by to dosť dobrý wellness. Ale nie za 23€. Ja osobne som najväčšie čaro objavil vo vonkajšej časti.


Z exteriéru by som vypichol, hmmm, asi úplne všetko! Pod Kriváňom, v zovretí hôr, číha hneď viacero „atrakcií“. Sú rozmiestnené vo viacerých drevených domčekoch, medzi ktorými je prírodné jazierko a terasa.

Len jeden z týchto domčekov ponúka parnú saunu, ktorá fakt stojí za to. Je to turecká mätová sauna, so sedením z mramoru a výhľadom na jazierko cez presklenú stenu. Počas wellnessovania v Permone sa neopovážte zabudnúť na návštevu tejto sauny! 🙂

wellness-permon-matova-sauna

Medvedí brloh sa volá ďalší z vonkajších domčekov, ktorý je nenápadne zašitý. Nie je to typická sauna, skôr by sa to dalo prirovnať k saunáriu, udávaná teplota je 45-50°C. Od klasickej sauny sa medvedí brloh odlišuje aj sedením, klasické lavice tu nenájdete. Sedí sa na drevených polenách a pníkoch. Atmosféru vytvára intímne prítmie a praskanie ohňa v krbe. Skutočne silná atmosféra!

wellness-permon-medvedi-brloh

Pastierska izba je defacto klasická suchá fínska sauna (teplotou), s rozdielom vizuálu. Miestnosť je zariadená v duchu tradičnej slovenskej dreveničky.

wellness-permon-pastierska-izba

Posledné dve fínske sauny vydrí brloh a svištia lúka, sú svojim charakterom temer rovnaké. Ja preferujem tú druhú, kvôli presklenej stene a výhľadu na jazierko a Tatry. Ohrev je zabezpečovaný krbom na drevo, čo je voda na môj mlyn. Už ako malý chlapec som zbožňoval oheň. Sedieť tam, počúvať praskanie ohňa, jemne cítiť drevo a závan dymu, pozerať sa na prírodu… To je maximálne opojný pocit, ktorý odporúčam každému. 

A zo sauny šup ho do jazierka. Teplota vody je závislá od teploty vzduchu, ale už v septembri mala teplotu horskej bystriny.

wellness-permon-jazierko

V teplejšom období môžete po teplotnom šoku zrelaxovať na lehátkach na terase pri jazierku:

wellness-permon-lehatka

A poslednú dávku relaxu si doplníte vo vonkajšej vírivke. wellness-permon-virivka

Atmosféra Permonu je vskutku sladšia ako príbehy Rosamunde Pilcherovej. A stojí aj za tých 23€ – určite sa nájde mnoho drahších wellnessov, ktoré toho ponúkajú podstatne menej. Ale jedno dôležité upozornenie na záver – tak, ako Disko nikdy neješ sám, tak si ani Permon nikdy neužívaš sám. Permon zvykne navštevovať dosť ľudí, ale vzhľadom na kapacitu sa to stále rozloží. Nezvykne byť problém ani hluk a podobné neduhy spôsobované „wellness panicmi“. Pravdepodobnosť stretnutia takýchto nespratníkov je omnoho vyššia skôr v aquaparkových wellnessoch.

PS: pod nespratníkmi mám na mysli okruh ľudí, ktorí po sebe zanechajú spúšť pomenovanú v článku wellnessové faux pas.

wellness-permon-virivka2

Zdroj obrázkov: http://www.hotelpermon.sk/permon-paradise/sauna-paradise/

PS: Váhal som, k akému kraju tento článok zaradiť. Časť Podbanského je údajne administratívne časťou mesta Vysoké Tatry (okr. Poprad, t.j. Prešovský kraj), čomu by zodpovedalo aj rozdelenie podľa Google Maps. V tom prípade by bol Grand Hotel Permon v Prešovskom kraji. Priklonil som sa ale k žilinskému, okr. Liptovský Mikuláš, nakoľko Podbanské spadá pod poštu Pribylina, ktorá je v okrese LM. 🙂

permon-mapa

 

Diskusia k článku

komentár/-e